Paraproktitas (paraproctitis acuta) - šalia tiesiosios žarnos esančios purios ląstelienos ūminis kriptogeneninės kilmės uždegimas, kuriam progresuojant susiformuoja ištangės pūlinys.
Ligos atsiradimo ir vystymosi supratimui svarbu geras analinio kanalo anatomijos ir fiziologijos žinojimas.
1 paveikslėlis. Tiesiosios žarnos ir išeinamosios angos kanalo anatomijos schema.
Ligai svarbios puraus jungiamojo audinio sankaupos. Jose dažniausiai formuojasi pūliniai. Tai išiorektalinis tarpas ir pelviorektalinis tarpas, tarpas tarp valingo ir nevalingo raukų. Ligos anatominis substratas yra analinio kanalo liaukos. Liauka yra intersfinkteriniame tarpe. Liaukos kanalėlis atsiveria kriptoje linea dentata lydyje. Liauka produkuoja gleives, kurios sutepa analinį kanalą.
2 paveikslėlis. Kriptos liaukos schema.
Dėl kriptos mikrotraumos (kietomis arba skystomis išmatomis) prasideda uždegimas kriptoje (kriptitas). Sutrinka sekreto nutekėjimas iš išangės liaukų. Susidaro pūlinys liaukoje. Pūlinys plinta mažiausio pasipriešinimo keliu naturaliais anatominiais tarpais.
Link analinio kanalo ir į mažąjį dubenį pūliniui plisti trukdo valingo analinio kanalo rauko tonusas ir intraabdominalinis slėgis.
3 paveikslėlis. Kriptos liaukos pūlinys.
Žinomi keli tolesnio pūlinio galimo plitimo keliai ir savaiminio pratrūkimo vietos:
4 paveikslėlis. Pūlingo proceso plitimas žemyn tarp vidinio ir išorinių raukų.
5 paveikslėlis. Pūlingo proceso plitimas aukštyn tarp vidinio ir išorinių raukų su pelviorektaliniu pūliniu.
6 paveikslėlis. Pūlingo proceso plitimas pro išorinį rauką su išiorektaliniu pūliniu.
7 paveikslėlis. Poodinis ir pogleivinis pūliniai.
Ūminis paraproktitas pagal pūlinio lokalizaciją skirstomas į:
8 paveikslėlis. Galimos pūlinių lokalizacijos.
Gydant paraproktitą svarbus pūlinio plitimo iš išangės kriptos kelias. Naudojama ta pati Parks klasifikacija (kaip ir anorektalinės fistulės atveju):
Analizuojant šią klasifikaciją paminėtina, kad jos pagrindu galimą lengviau suprasti kriptogeninio paraproktito etiopatogenezę. Taip pat įtrauktos gana retos aukštos ekstrasfinkterinės nekriptogenonės fistulės. Tuo tarpu neįtraukta gana dažna intrasfinkterinė fistulė (ne kriptogeninės kilmės) atsirandanti dėl ilgai gijusių įplėšų ar atsiradusių po analinio kanalo operacijų (hemoroidektomijų, sfinkterotomijų).
9 paveikslėlis. Anorektalines fistulės (pūlinio) formavimasis dėl įplėšos.
Ūminio paraproktito klinika - tai šalia tiesiosios žarnos esančių minkštųjų audinių ūminio pūlinio klinika (color, dolor, rubor, tumor, functio laesa) – skaumingas darinys, patinimas, paraudimas. Pūliniui pratrūkus atsiranda pūliavimas.
Diferencinės diagnozės tikslas yra atskirti nespecifinį (kriptogeninės kilmės) paraproktitą nuo kitos kilmės šalia tiesiosios žarnos esančio pūlinio. Dažnai tai padaryti iki operacijos nepavyksta ir diferencinė diagnozė tęsiama operacijos metu ir pooperaciniu laikotarpiu.
Ūminio paraproktito gydymas yra chirurginis. Diagnozavus ūminį paraproktitą, ligonį reikia operuoti skubos tvarka.
Parengė doc. Paulius Žeromskas.
Literatūra: