Ar žinote, kad...

...pirmieji universitetai Europoje pradėjo kurtis XIII amžiaus pradžioje. 1224 m. ypatinguoju karaliaus Frederiko II įsakymu duris atvėrė Salerno (Italija) universitetas, kuriame pradėti ruošti įvairios specializacijos daktarai.

Studentai turėjo mokytis 5 metus, po to dar metus tobulinti praktinius įgūdžius. Norėdami dirbti savarankiškai, jaunieji daktarai turėjo išlaikyti egzaminą. Paveikslėlyje vieno iš chirurgijos vadovėlių, išleistų Salerne, puslapis, kuriame vaizduojamos hemorojaus, nosies polipų ir akių operacijos.

Hemorojaus operacija

Hemorojaus operacija. Dalis iliustracijos iš vadovėlio, išleisto Salerne (Italija, XIII a. pr.).

...Šventasis Fiakras (600 - 670), sodininkų, važnyčiotojų bei taksi vairuotojų globėjas, be to globoja ir kenčiančius nuo hemorojaus.

Pasakojama, kad XVII a. kardinolas Rišeljė, ilgus metus kentėjęs nuo šios ligos, anuomet vadintos "Šv.Fiakro pirštais", išsiruošė piligriminėn kelionėn į vienuolyną, kuriame jau beveik tūkstantmetį ilsėjosi šventojo palaikai. Atvykęs kardinolas įsakė atverti kapą ir ne tik panoro prie skaudamos vietos prisidėti dalį relikvija laikomų kaulų, bet ir išsigabenti kai kuriuos su savimi.

Šventasis Fiakras

Šventasis Fiakras. Freska "Saint Fiacre au travail".