Proktologijos klinikos Vilniuje chirurgas Gintaras Varanauskas dar mokydamasis mokykloje turėjo galimybę akies krašteliu pamatyti gydytojo darbo užkulisius. Jie jo ne tik neatbaidė, bet tik dar labiau paskatino rinktis pašaukimo ir didelio atsidavimo reikalaujančią gydytojo profesiją.
Su profesionaliu ir itin patyrusiu mediku kalbamės apie šį jo pasirinkimą, pašaukimą, chirurgo darbo iššūkius bei gydytojo ir paciento bendradarbiavimo svarbą.
Papasakokite apie studijas, kodėl pasirinkote mediko profesiją?
Mokykloje, kai reikėjo apsispręsti, kokį kelią ateityje rinktis, mediko profesija man atrodė rimčiausia, atsakingiausia, prasmingiausia ir itin reikalinga visuomenei. Dar mokyklos laikais teko padirbėti Panevėžio ligoninėje, kur Priėmimo skyriuje reikėjo padėti ligoniams persirengti, palydėti į nukreiptus skyrius, teko ir į operacines užsukti. Tad galima sakyti, kad dalelę mediko darbo virtuvės pamačiau jau tada ir ji neatbaidė, tik dar labiau sustiprino norą rinktis gydytojo profesiją.
Galbūt šeimoje buvo medikų ir tęsiate jų dinastiją?
Ne, kiek teko susipažinti su genealoginiu savo giminės medžiu, tai visoje savo giminėje esu vienintelis medikas.
Kodėl pasukote būtent į pilvo chirurgijos sritį?
Per šešerius metus medicinos studijų turėjome laiko susipažinti su įvairiomis sritimis ir apsispręsti, kokią rezidentūros kryptį rinksimės. Iš daugelio medicinos sričių daugiausia simpatijų kėlė chirurgija ir anesteziologija. Galiausiai įstojau į chirurgijos rezidentūrą.
Chirurgija patraukė tuo, kad pasirodė labai konkreti sritis, kurioje galima pakankamai greitai matyti gydymo rezultatą.
Proktologijos specializaciją rinkausi pastebėjęs, kad žmonės dažnai šias ligas slepia, į medikus kreipiasi tada, kai jos jau būna užleistos. Norėjosi tai keisti, garsiau kalbėti, skatinti daugiau dėmesio skirti profilaktikai, ankstyvai diagnostikai. Galiu pasidžiaugti, kad paskutiniu metu gėdos kreiptis į proktologus visuomenėje yra mažiau, pacientai drąsiau ateina.
Ko reikalauja chirurgo pašaukimas?
Pirmiausia, tai pašaukimo, didelio atsidavimo ir rūpestingumo. Be šių savybių dirbti būtų sudėtinga, nes siekiant gero gydymo rezultato labai svarbu įsigilinti į pacientų problemas, suprasti jų bėdas, jų gyvenimo būdą, jų lūkesčius. Tik tada galima parinkti tinkamą gydymo metodą ir gauti gerą rezultatą.
Taip pat labai svarbu yra mylėti savo darbą, tobulintis, pačiam mokytis, neatsilikti nuo naujovių.
Chirurgo darbas reikalauja ir daug fizinės ištvermės, nes tenka atlaikyti ir itin ilgas operacijas, ir naktinius budėjimus.
Kaip pavyksta suderinti profesinį ir asmeninį gyvenimą?
Neslėpsiu, tas derinimas yra pakankamai sudėtingas. Bet rinkdamasis šį kelią žinojau, kur einu ir kad lengva nebus. Medicina nestovi vietoje, todėl be tiesioginio darbo daug laiko tenka skirti žinių atnaujinimui, reikia nuolat sekti naujoves, daug domėtis, skaityti.
Laimei, šeima supranta, kad gydytojo profesija reikalauja tam tikrų asmeninio gyvenimo aukų, laiko. Ačiū jiems už supratimą ir pagalbą užsiimant man patinkančia veikla.
Kas jums padeda atsipalaiduoti, perkrauti mintis po įtempto darbo?
Man itin didelį malonumą teikia kelionės, su šeima leidžiamas laikas. Vasaros metu geriausiai atsipalaiduoju būdamas gamtoje, dirbdamas darže, sode. Atitrūkti nuo darbo, pailsėti nuo įtampos ir emocinio krūvio padeda gera muzika, įdomių knygų skaitymas.
Kaip manote, kas lemia patikimus santykius tarp mediko ir paciento?
Itin svarbu yra bendradarbiavimas ir vienas kito supratimas. Pastebėjau, kad geriausi rezultatai būna tada, kai aš žinau, kokio rezultato ir kokiomis gydymo priemonėmis siekiu, o pacientas visiškai pasitiki tuo ir padeda to siekti. Gydytojo ir paciento simbiozė yra itin svarbi siekiant geriausio gydymo rezultato. Nes sveikimas didele dalimi priklauso ir nuo paties paciento, kaip jis laikosi paskirto gydymo rekomendacijų, kiek savo gyvenimą ir įpročius pritaiko prie kovos su liga.
Kokie laimėjimai medicinos pasaulyje jus įkvepia?
Medicina žengia į priekį itin sparčiu žingsniu, progresas visose srityse yra akivaizdus, tad labai sudėtinga kažką išskirti.
Kalbant apie chirurgiją džiugina, kad gydymui vis dažniau yra naudojamos minimaliai invazinės priemonės, atsiranda vis daugiau saugesnių metodikų, tobulėja lazerinės technologijos, tyrimų aparatūra, instrumentai.
Vertybės, kurios jums kaip medikui ir žmogui, yra svarbiausios?
Man svarbiausia yra pasitikėjimas, teisingumas, nuoširdumas. Ir, be abejo, tikėjimas tuo, ką ir kaip darai.